Не помітити хмарочос "Парус" дуже складно. Розташований поруч з іншим гігантом – ТРЦ "Гулівер", він, тим не менш, не втрачається в ландшафті. Подібно до того, як саме будівля впадає в очі, новина про купівлю цього об’єкта Максом Кріппою автоматично привертає увагу. Про зміну власника БЦ "Парус" не говорив лише ледачий, але в даному випадку нас цікавлять не подробиці угоди, а цілі інвестора Максима Кріппи.
Коли мова йде про інвестування, перше, що необхідно зробити новачкам – проаналізувати стратегії та кейси досвідчених інвесторів. В Україні до таких, без сумніву, належить Макс Кріппа. Бізнесмен має значний інвестиційний портфель, доходність якого, без жодних сумнівів, досить висока. На прикладі вчинків і бізнес-рішень Максима Кріппи можна навчатися обережному, зваженому та далекоглядному інвестуванню.
Але багатьох журналістів збив з пантелику той факт, що інвестор, який зазвичай працює з активами в області електронного спорту та геймінгу, вирішив купити нерухомість, ще й у такому обсязі. Експертів же вчинок Максима Кріппи не збентежив, і вони швидко знайшли пояснення його діям. На умовному столі опинилися одразу дві карти, які не виключають, а навпаки, доповнюють одна одну.
Збалансований розподіл активів
Диверсифікація – це чудовий інструмент страховки на випадок непередбачуваних подій, а їх у світовій і українській економіці хоч відбавляй. Кожен інвестор і навіть людина, трохи знайома з економікою, знає, що всі яйця не варто складати в один кошик. Іншими словами, при формуванні інвестиційного портфеля не можна робити ставку лише на один клас чи сегмент. Чим різноманітнішим буде портфель активів, тим меншими будуть потенційні ризики.
Працює це просто: з 5 різних активів один може виявитися збитковим у середньостроковій перспективі, ще три можуть приносити стабільний, але невеликий дохід, а залишений один демонструватиме високу доходність у тій же середньостроковій перспективі. Подібний розподіл доходності дозволяє інвестору мати достатню кількість засобів для продовження роботи. Але схема вірна тільки тоді, коли між активами є суттєва різниця. Якщо ж взяти п’ятірку однакових активів, які працюють на одному й тому ж ринку, то всі вони будуть підпорядковуватися одному тренду – приносити або дохід, або збитки.
Розглядаючи інвестиційний портфель Максима Кріппи, точніше відому журналістам його частину, нескладно помітити, що більшість активів стосується одного або близьких сегментів. Максиму Кріппі належить нещодавно придбана студія зі створення комп’ютерних ігор GSC Game World, студія кіберспортивних трансляцій Maincast та кіберспортивна організація NAVI.
Усі активи в тій чи іншій мірі стосуються кіберспортивної індустрії, до того ж вони переважно не мають фізичної форми. Додатково до цього, компанія GSC Game World перебуває на стадії активного створення продукту і навряд чи приносить прибуток, а капіталовкладень потребує багато. Такий портфель важко назвати збалансованим і характерним для досвідченого інвестора. Але придбання Максом Кріппою об’єкта комерційної нерухомості суттєво змінює справу.
Переваги комерційної нерухомості
Об’єкти нерухомості часто використовуються для диверсифікації портфеля, і це не випадково. Причому перевага надається саме комерційній нерухомості, оскільки вона дозволяє отримувати стабільний і добре прогнозований дохід. Крім того, такі активи не волатильні — ціни на нерухомість не змінюються різко і сильно. А головне — нерухомість має низьку кореляцію з іншими активами, що й дозволяє реалізувати диверсифікацію портфеля.
Цікаво, що Макс Кріппа прийняв рішення купити не якусь нерухомість, а саме комерційну, ще й класу А. Це елітна нерухомість, яка коштує дорого, але й цінується високо. Переваг у нерухомості класу А одразу кілька, і всі вони ключові. По-перше, стабільність доходу. Об’єкти розташовуються у найкращих місцях; БЦ "Парус" розташований у центрі Києва, що забезпечує йому стабільний попит і стабільні доходи.
По-друге, класично нерухомість вважається низьколіквідним активом, що трохи псує її інвестиційну привабливість. Але нерухомість класу А має гарну ліквідність і за потреби може бути продана достатньо швидко.
По-третє, активи у вигляді елітної комерційної нерухомості зазвичай не втрачають у ціні, а лише набувають. Таким чином, інвестори можуть забезпечити собі не тільки стабільну доходність від оренди, але й капіталізацію.
Як і у будь-якого активу, у нерухомості є недоліки. З ключових: висока вартість, затратність на обслуговування та чутливість до економічних коливань. З першими двома Макс Кріппа справляється — йому вже вистачило грошей на придбання; експерти оцінили угоду у 100 мільйонів доларів США. Що ж до економічних коливань, то ці ризики супроводжують інвесторів за замовчуванням, особливо в Україні й особливо у період повномасштабної війни.
Цілі інвестування в БЦ "Парус"
Повернемося до конкретних цілей інвестування. З диверсифікацією все більш-менш зрозуміло — простий, зрозумілий, традиційний метод страхування від ризиків і балансування портфеля. Але є й інший момент, про який уже говорять експерти.
У повітрі давно витає ідея створення великого кіберспортивного хабу в Україні. На зорі кіберспорту Україна була країною з хорошим дешевим інтернетом, прийнятними цінами та високим рівнем сервісу. Ці фактори мотивували кіберспортсменів з усього світу їхати у великі українські міста і облаштовувати тренувальні бази. Але розвиток індустрії та вихід на серйозний рівень вже не дозволяють результативно тренуватися у приватній квартирі в Києві — потрібні професійне обладнання та інфраструктура.
Експерти вважають, що Макс Кріппа вирішив розвинути кіберспортивний потенціал України і зробити її більш привабливою для міжнародної співпраці, в тому числі за рахунок облаштування великого сучасного хабу.